ZAMYŚLENIA 2012-06-17

Cierpliwość, - ks. Jarosław Chlebda

Pewien bogaty człowiek chciał oddać swojego syna do najlepszej szkoły. Dziecko zostało przyjęte, ale gdy ojciec zobaczył plan lekcji, z przerażeniem zwrócił się do dyrektora: „Czy mój syn musi się tego wszystkiego nauczyć? Nie można by tego skrócić? Bardzo mi zależy, aby szybko ukończył szkołę”. Na to mądry dyrektor odpowiedział: „Jeżeli Bóg chce stworzyć drzewo dębu, to potrzebuje na to dwadzieścia lat; jeżeli zaś dynię, wystarczą mu dwa miesiące”. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus porównał Królestwo Boże, które głosił, do ziarenka gorczycy. Jest to najmniejsze ze wszystkich ziarenek, z którego po wsianiu w ziemię wyrasta tak wielkie drzewo, że w jego gałęziach ptaki mogą zakładać swoje gniazda! Dlaczego właśnie maleńkie ziarenko gorczycy stało się bohaterem przypowieści? Moi kochani! Odpowiedź nie jest trudna. Pan Jezus chciał nam w ten sposób pokazać, że potrzeba czasu, aby z ziarenka wyrosło drzewo. Chciał nas upomnieć, bo w niecierpliwości chcielibyśmy wiele rzeczy osiągnąć zbyt szybko. I chciał nas wreszcie nauczyć, że to, co wartościowe, rośnie powoli. Uczmy się więc czekać...