Ingres nowego Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża 2012-06-17

W piątek, 15 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbył się ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża do bazyliki katedralnej. Msza św. rozpoczęła się o godzinie 11.00. Do Tarnowa przyjechał abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce.

Obecni byli kardynałowie i biskupi z całej Polski. W uroczystości uczestniczyli m.in. kapłani z całej diecezji tarnowskiej, siostry zakonne i klerycy oraz parlamentarzyści, władze samorządowe, rektorzy, pracownicy wyższych uczelni, a także diecezjanie
Godzinę wcześniej, w domu biskupa tarnowskiego przy ul. Mościckiego odbyło się kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokonało się poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma apostolskiego mianującego bpa Andrzeja Jeża biskupem tarnowskim. Po sprawdzeniu autentyczności przedstawionego dokumentu kanclerz kurii sporządził protokół, który został podpisany przez bpa Jeża oraz członków Kolegium Konsultorów.
Ingres jest pierwszym oficjalnym wejściem biskupa do jego kościoła, czyli kościoła katedralnego. Rozpoczął się on od procesji do katedry. Przy drzwiach świątyni nowy biskup został powitany przez ks. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie udał się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu. Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczył także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.
Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, na którą wprowadził biskupa Jeża nuncjusz apostolski. Później nastąpiło homagium – czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa. Złożyli je bp Wiesław Lechowicz oraz bp Władysław Bobowski, przedstawiciele prezbiterium tarnowskiego, w tym także kurii oraz seminarium duchownego, Wydziału Teologicznego, osób życia konsekrowanego i wierni świeccy.
Następnie bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosił homilię. Po modlitwie po komunii gratulacje i życzenia złożyli m.in.: przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwa, osób konsekrowanych, wiernych świeckich oraz władz samorządowych. Na zakończenie liturgii nowy biskup tarnowski skierował podziękowania i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Po kanonicznym objęciu diecezji oraz ingresie biskup Andrzej Jeż nabył wszystkie prawa i obowiązki związane z powierzonym mu przez Ojca Świętego urzędem biskupa tarnowskiego. Historycznej wagi temu wydarzeniu przysparza fakt, że po raz pierwszy w dziejach diecezji jej biskupem został kapłan wywodzący się z duchowieństwa tarnowskiego.