Informacje o pielgrzymce do Polski Ojca Świętego Benedykta XVI 2006-05-14

W dniach od 25 do 28 maja br. Ojciec Święty Benedykt XVI będzie przebywał w naszej Ojczyźnie z apostolski wizytą. Będzie to pielgrzymka szlakiem Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka, na którego postać i przesłanie wskazuje ustawicznie obecny Ojciec Święty. Kościół tarnowski z ogromną wdzięcznością wspomina wizytę ówczesnego Prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała J. Ratzingera w dniu 10 maja 2003 roku w Szczepanowie.

Przybył On wtedy jako Legat Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 750-rocznicy kanonizacji Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika na uroczystości w Krakowie, chętnie też skorzystał z zaproszenia do Szczepanowa gdzie powiedział: m.in.:
„W dzisiejszym świecie, który jest świadkiem rozszerzającego się procesu sekularyzacji, zwłaszcza w Europie, liczymy wszyscy na impuls, który wypłynie z Polski, Ojczyzny Świętego Stanisława. Ów impuls pomoże nam, w tej przeżywającej trudności wiary Europie Zachodniej, znowu przypomnieć sobie o naszych głębokich chrześcijańskich korzeniach ".

Podróż apostolska Ojca Świętego będzie przebiegać pod hasłem: „Trwajcie mocni w wierze ". Słowa te są dla nas niejako pogłębieniem słów wygłoszonych w Szczepanowie. Benedykt XVI przyjedzie, aby umocnić nas w wierze, zachęcić do trwania w niej i do jej dojrzałego pogłębiania oraz odważnego odpowiadania w świetle wiary na wyzwania, jakie stawia społeczny kontekst naszej egzystencji.

Osobisty udział w spotkaniach z Namiestnikiem Chrystusa jest wyrazem wiary, a także szacunku i czci. W odniesieniu do Ojca Świętego mamy też szczególny dług wdzięczności za szybkie rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Dlatego bardzo serdecznie zachęcamy do pielgrzymowania na spotkanie z Benedyktem XVI.

Dla naszych diecezjan szczególną okazją będą:
- spotkanie dla członków ruchów i stowarzyszeń katolickich na Jasnej Górze w dniu 26 maja (tj. w piątek) o godz. 17.30;
- spotkanie dla młodzieży na błoniach krakowskich w dniu 27 maja (tj. w sobotę) o godz. 18.30;
- Msza Święta dla wszystkich wiernych na błoniach krakowskich w dniu 28 maja (tj. w niedzielę) o godz. 9.30.

Tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i skorzystania z transmisji telewizyjnych lub radiowych. Chorych i cierpiących prosimy, aby ofiarowali swe cierpienie w intencji bezpiecznej i owocnej podróży papieża Benedykta XI do naszego kraju.

W chwili Jego przybycia do Polski (tj. w czwartek 25 maja o godz. 11.00) - dla podkreślenia doniosłości chwili - zabrzmią dzwony naszych kościołów.

Wszyscy powinniśmy jak najlepiej - przede wszystkim duchowo ­przygotować się na spotkanie z Piotrem naszych czasów. Prosimy więc o codzienną modlitwę zwłaszcza podczas nabożeństw majowych oraz sprawowanych Mszy Świętych.

Ks. Biskup Ordynariusz zaleca się, aby w tygodniu poprzedzającym przyjazd Ojca Świętego lub w czasie trwania pielgrzymki, w każdej parafii odprawić Mszę Świętą „za papieża", Będzie ona w przyszłym tygodniu. Natomiast przed pielgrzymką skorzystajmy z przyjęcia Sakramentu Pokuty i Pojednania, tak, aby każdy mógł trwać w komunii z Chrystusem i Kościołem.

Zachęcamy do pojednania w rodzinach i sąsiedztwie, do powstrzymania się w dniach papieskiej wizyty od spożywania napojów alkoholowych i do troski o kulturę słowa.
Wyjątkowym dniem powinna być niedziela 28 maja br. Niech dominuje atmosfera święta i świętowania; wiernych zachęcamy, aby powstrzymali się od dokonywania w tym dniu zakupów, nawiedzania centrów handlowych czy podejmowania niekoniecznych prac.

Tylko dobre przygotowanie się i właściwe przeżycie spotkania z Benedyktem XVI, który przybywa do naszego kraju, aby umacniać naszą wiarę, może przynieść trwałe owoce duchowe i będzie pomagać nam w wypełnianiu oczekiwań, które Ojciec Święty jeszcze jako Kardynał Prefekt pokładał w nas w Szczepanowie.

Obecny czas jest swego rodzaju „wielkanocnym adwentem”, tj. modlitewnym oczekiwaniem na przyjazd Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski, Ojczyzny jego poprzednika, Jana Pawła II. Aby spotkanie z Piotrem naszych czasów było jak najbardziej owocne trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W ten nurt przysposabiania serc, sumień i umysłów na siejbę Następcy Chrystusa, włączył się też, znany nam katolicki tygodnik, „Gość Niedzielny”. Proponuje on na swych łamach różnorodne publikacje, przybliżające życie i myśl Benedykta XVI oraz miejsca, które nawiedzi On w Polsce.

Z papieskim nawiedzeniem polskich progów wiążemy duże nadzieje. Potrzeba nam teraz w Ojczyźnie umocnienia w wierze, impulsu do moralno-duchowego odrodzenia, papieskiej modlitwy; słów zachęty, przestrogi i wskazówki Wikariusza Jezusa Chrystusa. Liczymy na to, że obfite owoce spotkania z Benedyktem XVI, objawią się również w Kościele tarnowskim. Pamiętamy, że ziemia naszego Kościoła gościła w 2003 roku, obecnego Papieża. Z tego tytułu mamy szczególny moralny obowiązek wspierać modlitwą i ofiarą jego posługę, zgłębiać nauczanie, poznawać postać i dzieje ongiś bliskiego współpracownika, a teraz następcy Papieża Polaka.

W związku z tym prosimy, o nabywanie „Gościa Niedzielnego”; niech więcej egzemplarzy tej gazety rozchodzi się w naszej parafii, niech rodziny pochylą się z uwagą nad papiesko-pielgrzymkowymi tekstami, niech myśli w nich zawarte stają się kanwą rozmów i przemyśleń wszystkich domowników. O to w szczególny sposób również prosi Ks. Biskup Ordynariusz.