ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE 2011-11-20

NASZA WALKA O KRÓLESTWO BOŻE

W dzisiejszą uroczystość Chrystusa Króla słyszeliśmy słowa Chrystusa o Sądzie Ostatecznym. Stąd czerpiemy pewność, że dzieje świata staną kiedyś wobec chwili, która zaznaczy ich kres. Wtedy wszelkie kłamstwo zostanie zdemaskowane, a Bóg w sposób pełny wymierzy ludziom sprawiedliwość w prawdzie swej miłości względem nich. Wtedy skończy się już Królestwo Chrystusa na ziemi budowane miłością, pokojem, życzliwością i dobrocią, a rozpocznie się wieczne, Boże Królestwo w niebie.

Można powiedzieć, że my wierzący zdajemy obecnie egzamin z miłości do Boga i bliźniego, aby na Sądzie Bożym otrzymać dyplom dziecka Bożego na zawsze.

Ten egzamin jest dzisiaj dla nas trudny ze względu na warunki, w których przyszło nam żyć i pracować. Obecnie wrogowie Boga ośmieszają wierność nadrzędnym wartościom i ideom religii, narodu, tradycji i kultury. W to miejsce wprowadza się planowaną ateizację, degradację rodziny, nowy styl życia i pojęcie Europejczyka. Lekceważy się życie ludzkie i niszczy je przez aborcję, in vitro, oraz eutanazję.

Te działania wrogów Chrystusa Króla spotkały się z krytyką jednego z biskupów Polski, który oświadczył: „Europa nie jest naszą ojczyzną. Prawodawcą w naszej Ojczyźnie jest Pan Bóg, a nie Trybunał w Strasburgu, nie Parlament Europejski, gdzie między innymi uchwalono, że ślimaki są rybami". Benedykt XVI określił dzisiejsze zeświecczenie niektórych społeczności jako „dyktaturę relatywizmu", gdyż odsuwa się Boga z publicznej i prywatnej przestrzeni życia ludzi, co prowadzi do zeświecczenia „wnętrza człowieka". Działanie tych szatańskich sił doprowadziło w świecie do upowszechnienia życia „jakoby Boga nie było".

Jakie mamy środki i pomoce, my wierzący i głoszący Królestwo Boże? Papież Leon XIII swego czasu powiedział, że Chrystus w walce o Królestwo Boże da swoim wiernym siłę i moc do wytrwania wśród różnych ataków zła, i polecił odmawiać modlitwę do św. Michała" Archanioła.

Błogosławiony Jan Paweł II, jakby realizując obietnicę z wizji Leona XIII, ogłosił w Kościele Powszechnym Jubileusz 1950-lecia Odkupienia (25 III 1983-22IV 1984), dalej Rok Maryjny (7 VI1987-15 VIII 1988), następnie Rok Rodziny (25 XII 1993-30 XII 1994), Rok Różańca (X 2002-X 2003), a także rok Eucharystii (X 2004-2005). W tych dzisiejszych ciężkich czasach szczególnie zwrócił uwagę na Boże Miłosierdzie, ogłaszając w 1980 r., w trzecim roku swojego pontyfikatu, encyklikę o Bożym Miłosierdziu, a następnie wyniósł na ołtarze św. Faustynę i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia. Jego liczne pielgrzymki i nauczanie papieskie, to jedno wielkie wołanie Piotra naszych czasów, aby budować Królestwo Boże w sercach ludzi całego świata.

Co każdemu z nas pozostało do zrobienia w walce ze współczesnym złem, aby odnieść zwycięstwo i stanąć kiedyś po prawicy Chrystusa - Sędziego? Współpracujmy z łaską Chrystusa Króla każdego dnia przez pobożny, czynny udział w modlitwach Kościoła, karmiąc się słowem Bożym i Eucharystią. Wychowujmy nasze dzieci w atmosferze religijnej, gdzie jest codzienna wspólna modlitwa, przynajmniej wieczorem, przykładne zachowywanie Bożych przykazań. Niech w każdą niedzielę będzie czytana katolicka gazeta. Senat Polski uchwalił, że rok 2011 jest Rokiem św. Maksymiliana Kolbego, który jest dla nas Patronem i wzorem w dziedzinie ewangelizacji Polski przez prasę katolicką, którą możemy nabyć w kościołach, kioskach, sklepach, a nawet w prenumeracie. Nasze katolickie gazety, jak „Niedziela", „Gość Niedzielny", „Źródło", „Przewodnik Katolicki" czy „Nasz Dziennik" oraz inne, głoszą prawdę o Bogu i o człowieku, a także prawdę o rzeczywistości, w której żyjemy.

One otwierają nasze oczy na to, co obiektywnie dobre, godne człowieka, wolne od wrogiej manipulacji i fałszu. Bierzmy przykład z tych rodzin, w których w każdą niedzielę jest gazeta katolicka na ich stole. Warto poznać bliżej różne sposoby rozpowszechniania pisanego słowa Bożego. Choćby na Biuletyn Niedzielny.

Jeżeli do czytania słowa Bożego zaprasza się zwykle osoby poważne, to wypada również do kolportażu pisanego słowa Bożego zaangażować dorosłych parafian. Jest tu miejsce do działalności członków Akcji Katolickiej. Gorliwi Pasterze w czasie ogłoszeń parafialnych wskazują swym wiernym ciekawe, budujące artykuły, a dla biednych rodzin podają te artykuły na ksero.

Korzystajmy z programów katolickich rozgłośni i telewizji TRWAM, którymi tak cieszył się bł. Jan Paweł II, mówiąc, że codziennie dziękuje Panu Bogu za to, że jest w Polsce takie radio, które się nazywa „Radio Maryja", a do redakcji programów powiedział, że ma ona jeszcze dużo do zrobienia wobec młodzieży i narodu polskiego.

Niech więc rośnie i wzmacnia się Królestwo Chrystusa budowane na ziemi przez członków Kościoła. W ten sposób spełnią się słowa Króla Wszechświata, które w czasie wizji usłyszał papież Leon XIII (13 X 1884): „Dam swoim wiernym siłę i moc do wytrwania w walce z mocami ciemności". Św. Paweł w drugim czytaniu z Listu do Koryntian poucza nas, że Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy i nas ożywi jako swoje członki. Czeka więc na nasze radosne zmartwychwstanie. Z wiarą i miłością do Niego wołajmy: „Chryste! Króluj nad nami, króluj nad wiekami. My z Tobą pójdziem na boje. Książę ciemności pierzchnie w piekła bramy, Królestwo wzmocni się twoje".