Słowo Biskupa Tarnowskiego 2011-10-02

z okazji nominacji biskupa Stanisława Budzika na Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry! W żywej pamięci nosimy osobę zmarłego niedawno arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego, który wcześniej, przez siedem lat był pasterzem naszej diecezji. Z woli Ojca Św. Benedykta XVI jego następcą na stolicy biskupiej w Lublinie został ks. bp Stanisław Budzik, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, pełniący aktualnie obowiązki Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Z radością informuję Was, drodzy Diecezjanie, o tej papieskiej decyzji, pragnąc jednocześnie podziękować Księdzu Arcybiskupowi za jego kapłańską posługę dla diecezji tarnowskiej i Kościoła w Polsce.

Ks. Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1977 r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. Pracował jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów-Katedra. Następnie odbył specjalistyczne studia teologiczne w Innsbrucku, które uwieńczył doktoratem. Po powrocie do diecezji pełnił m.in. obowiązki dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej, dyrektora Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym, a od roku 1998 także jego rektorem. Papież Jan Paweł II mianował go 24 lutego 2004 r. biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Hólar (Islandia). Święcenia biskupie przyjął w dniu 3 kwietnia 2004 r. w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk Biskupa Tarnowskiego. Współ-konsekratorami byli abp metropolita lubelski Józef Życiński i nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W czerwcu 2007r. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski powierzyło mu urząd Sekretarza Generalnego.

Jako Biskup Tarnowski w imieniu swoim, moich Czcigodnych Poprzedników na stolicy biskupiej w Tarnowie, w imieniu Duchowieństwa, Osób Konsekrowanych i Wiernych Świeckich naszej diecezji wyrażam księdzu arcybiskupowi Stanisławowi gorące Bóg zapłać i serdeczną wdzięczność za Jego zaangażowaną i odpowiedzialną posługę duszpasterską w Kościele tarnowskim. Osobiście dziękuję biskupowi Stanisławowi za zawsze serdeczną współpracę, za ducha służby i współdziałania dla dobra diecezjalnego Kościoła, za dyspozycyjność. Wdzięczność za dotychczasową posługę pragniemy okazać odchodzącemu z diecezji Biskupowi Pomocniczemu przede wszystkim modlitwą. Niech płynie ona do Boga dziś we wszystkich kościołach naszej diecezji, szczególnie ze strony księży, których prezentował do święceń kapłańskich oraz od tych, którym udzielił sakramentu Bierzmowania.

Naszą modlitewną pamięcią będziemy towarzyszyli Księdzu Arcybiskupowi także 22 października, kiedy to odbędzie Jego uroczysty ingres do archikatedry lubelskiej.

Drodzy Diecezjanie!

Razem z Wami kieruję pod adresem księdza arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych, a zwłaszcza światła Ducha Świętego i Jego ożywczych inspiracji w kierowaniu Kościołem lubelskim.

Niech na tej drodze abpa Stanisława Budzika wspomagają Najświętsza Maryja Panna oraz Święci i Błogosławieni diecezji tarnowskiej, z którą związany jest korzeniami życia i wiary oraz nasza nieustanna modlitwa.

† Wiktor Skworc

Biskup Tarnowski