„Komunia z Bogiem – źródłem miłosierdzia” 2011-09-24

Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji 67 Tygodnia Miłosierdzia

Drodzy Diecezjanie!

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy 67 już Tydzień Miłosierdzia, któremu będzie towarzyszyć hasło „Komunia z Bogiem – źródłem miłosierdzia”. Zjednoczenie z Bogiem inspiruje i prowadzi do komunii z bliźnimi, do trwania z nimi we wspólnocie prawdy i miłości. A taka bliskość nie ma względu na osoby, obejmuje też tych, którzy się źle mają; którzy chorują, cierpią nędzę materialną i duchową, znoszą dolegliwości związane z niepełnosprawnością i wiekiem, doświadczają na różne sposoby wykluczenia społecznego.

Idąc z pomocą do bliźnich, naszych najmniejszych, starajmy się dostrzec na ich umęczonych obliczach podobieństwo do naszego Mistrza, Jezusa Chrystusa, który w pełni objawił miłosierną miłość Boga względem każdego człowieka. Włączajmy się w działalność Parafialnych Oddziałów Caritas, Szkolnych Kół Caritas i różnych form wolontariatu. Wspomagajmy nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, pracowników opieki społecznej i służby zdrowia. O ubogich i tych, którzy niosą im ulgę w cierpieniu, pamiętajmy w codziennych modlitwach i celebracjach podczas Tygodnia Miłosierdzia, zwłaszcza podczas nabożeństw różańcowych.

Bracia i Siostry!

Nadchodzący Tydzień Miłosierdzia będziemy przeżywali w ramach roku jubileuszowego diecezji tarnowskiej. W tym świętym czasie łaski, przypada również 75. rocznica powstania diecezjalnej Caritas. Z tej okazji pragnę podziękować wszystkim diecezjanom za pełnione teraz i w przeszłości czyny miłosierdzia, za działanie w strukturach Caritas-u, za świadczenie miłości miłosiernej.

Drodzy Diecezjanie!

Bóg zapłać wam za jej ostatni przejaw, jakim była zbiórka dla cierpiących głód mieszkańców Afryki Wschodniej. Dzięki waszej ofiarności mogliśmy zebrać i przekazać potrzebującym 750 tys. zł.

Motyw wdzięczności za świadków i dzieła miłosierdzia w naszej diecezji niech nas zjednoczy w sobotę, dnia 1 października br., podczas Mszy św. w kościele bł. Karoliny w Tarnowie o godz. 11-tej. Zapraszam na to modlitewne spotkanie pracowników i wolontariuszy Caritas, darczyńców i wszystkich, którzy włączają się w parafialne i diecezjalne dzieła miłosierdzia.

W tym też dniu przy kościele bł. Karoliny będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich w ramach tzw. „białej soboty”. Czynny też będzie punkt krwiodawstwa oraz możliwość odwiedzenia Mobilnego Muzeum bł. Jana Pawła II. Zachęcam, do oddania bliźnim daru najcenniejszego, bo ratującego życie, daru krwi.

Niech Bóg miłosierny przez łaskę 67-go Tygodnia Miłosierdzia nam pobłogosławi i pomnoży wszelkie dobro, które zasiał w naszych sercach.

Na wytrwałe świadczenie miłości miłosiernej wszystkim błogosławię!

† Wiktor Skworc