W roku jubileuszu diecezji Komunikat w sprawie XXIX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę 2011-07-31

Drodzy Diecezjanie!

W środę 17 sierpnia Mszą św. sprawowaną o godz. 6.30 na placu katedralnym rozpocznie się XXIX Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. W tym roku będzie ona czasem dziękczynienia za dar jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej i beatyfikacji Jana Pawła II, największego pielgrzyma i duchowego przewodnika wielu pokoleń.
Błogosławiony Jan Paweł II napisał w 2004 roku do młodych: „Przede wszystkim wyciszcie się wewnętrznie. Pozwólcie, by z głębi serca wypłynęło to gorące pragnienie ujrzenia Boga, pragnienie tak często tłumione przez zgiełk świata i uroki przyjemności. Pozwólcie wypłynąć temu pragnieniu, a doświadczycie cudownego spotkania z Jezusem”. (Orędzie na XIX Światowy Dzień Młodzieży 2004 r.).
Piesze wędrowanie jest doskonałą okazją, by wyciszyć się wewnętrznie i zaglądnąć głęboko do swojego serca. To w sercu musimy odnaleźć pragnienie spotkania się z Tym, który jest sensem naszego życia. Tylko spotkanie z Bogiem Żywym i wejście z Nim
w komunię miłości sprawia, że chce nam się żyć, że nabieramy mocy do życia i życie to staje się szczęśliwe. W komunii z Bogiem, a w konsekwencji również w komunii z ludźmi oraz ze sobą samym, dokonuje się nasza spełniona codzienność, zmierzająca ku wieczności. Poza jednością z Bogiem, drugim człowiekiem i ze sobą samym, każdy człowiek staje się wyobcowany, błądzi często po moralnych manowcach i pozostaje duchowym uciekinierem, tułaczem albo turystą. Tymczasem nasze życie jest wędrowaniem z innymi ludźmi, z którymi tworzymy wspólnotę z Bogiem – Kościół pielgrzymujący do Domu Ojca.
Serdecznie zapraszam na XXIX Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską, aby przez dziewięć dni rekolekcji w drodze przeanalizować te istotne relacje dla życia człowieka oraz podjąć trud ich naprawiania lub umacniania.
Bracia i Siostry!
W roku jubileuszu diecezji pielgrzymi wychodząc z tarnowskiej katedry poniosą na Jasną Górę dziedzictwo wiary i życia wypracowane przez pokolenia diecezjan, aby je przedstawić i zawierzyć naszej Matce i Królowej z Jasnej Góry.
Zachęcam wszystkich pozostających w domach do towarzyszenia pielgrzymom poprzez słuchanie transmisji i relacji przekazywanych przez nasze radio RDN małopolska
i portale internetowe. Niech codzienne odmawianie różańca będzie naszym duchowym podążaniem wraz z pielgrzymami do Czarnej Madonny.
Na czas przygotowań oraz bezpiecznego i owocnego pielgrzymowania udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc