Prawdziwa pielgrzymka jest postawą 2011-06-12

Komunikat Biskupa Tarnowskiego na Niedzielę 12 czerwca 2011r.

Życie człowieka bywa porównywane do drogi, która prowadzi do określonego celu. Prawdę o naszym życiu jako pielgrzymce przez ziemię, można rozważać w szczególny sposób podczas nawiedzania miejsc kultu religijnego, związanych z objawieniami czy życiem świętych. W celu ułatwienia dotarcia do tych miejsc, powołane zostało w naszej diecezji Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe, którego zadaniem jest rozwijanie ruchu pielgrzymkowego oraz troska o jego właściwy, duchowy wymiar. Bo ostatecznie prawdziwa pielgrzymka jest postawą, która przenika człowieka do głębi i staje się czasem ofiarowanym Bogu; czasem lepszego poznania siebie i osobistego nawrócenia.

Dlatego zachęcam Was drodzy diecezjanie do korzystania z tej formy pogłębiania i umacniania wiary, jaką jest pielgrzymowanie. Warto – planując wakacje czy urlop – pomyśleć o pielgrzymce, o jej duchowej wartości i skorzystać z pomocy i doświadczeń osób odpowiedzialnych za działalność naszego Biura Pielgrzymkowego. Polecam je tym bardziej, że nie jest ono nastawione na zysk, tylko na pomoc w dotarciu do miejsc pielgrzymowania i rzeczywiste, pielgrzymkowe duszpasterstwo.

Pośród wielu propozycji Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego, szczególne duchowe owoce, jak zaświadczają sami pielgrzymi, niosą pielgrzymki do Ziemi Świętej, sanktuariów maryjnych Europy oraz pielgrzymki do miejsc związanych z patronem danej parafii. Organizowane są również pielgrzymki do Rzymu, do apostolskich grobów świętych Piotra i Pawła oraz – po beatyfikacji – do grobu bł. Jana Pawła II.

Diecezjalna, dziękczynna pielgrzymka za Jego beatyfikację do Rzymu planowana jest w październiku br. Serdecznie zapraszam do udziału w niej wspólnoty parafialne i dekanalne.

Wszystkim, którzy służą rozwojowi diecezjalnego dzieła pielgrzymowania oraz tym wszystkim, którzy wyruszą na pielgrzymi szlak, duchowym przewodnikom pielgrzymek, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc