SŁOWO METROPOLITY WARSZAWSKIEGO 2011-06-05


KS. KAZIMIERZA KARDYNAŁA NYCZA NA CZWARTE ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA


Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie Panu!


Trwamy w radosnym okresie wielkanocnym. Dziś w Warszawie i we wszystkich parafiach w Polsce obchodzimy czwarte już Święto Dziękczynienia. Warszawa jest jednym z czterech miejsc, obok Krakowa, Jasnej Góry i Przemyśla, w których w tym szczególnym roku składane jest dziękczynienie za życie i działalność Jana Pawła II oraz za Jego beatyfikację. W Wilanowie, gdzie budowane jest Centrum Opatrzności Bożej, zgromadzeni są wierni wraz ze swoimi biskupami na Mszy świętej dziękczynnej. Łączymy się wszyscy w tym szczególnym czasie, wyśpiewując w naszych parafiach hymn dziękczynienia Bożej Opatrzności za wszelkie Jej dary.


Radosne Święto Dziękczynienia obchodzimy w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego. Stajemy wobec tajemnicy Jedynego Boga, który tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby (J3, 16a) świat zbawił przez Krzyż i Zmartwychwstanie, które jest ostatecznym zwycięstwem nad śmiercią. Chrystus powrócił do Ojca, aby mógł być zesłany na ziemię Duch Pocieszyciel - Paraklet. Jak czytamy w Ewangelii wg. Św. Jana: Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was (J 16,7b). Miłość Ojca do Syna i Syna do Ojca, której węzłem osobowym jest Duch Święty, pozostaje dla człowieka największą tajemnicą, wobec której dziś klękamy. Trójca Święta jest najgłębszą wspólnotą miłości - niedoścignionym wzorem dla każdego człowieka. Każdy z nas, poprzez zbawcze dzieło paschalne Jezusa Chrystusa i przez chrzest, zostaje włączony w życie Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Dlatego też wszyscy, których prowadzi obiecany przez Chrystusa Duch Pański, są synami Bożymi, którzy mogą wołać w Duchu: „Abba, Ojcze!"


Każdy z nas ma za co Panu Bogu dziękować. Nasze podziękowania kierujemy w stronę naszych rodziców, nauczycieli, lekarzy, przyjaciół i znajomych. Małżonkowie dziękują sobie nawzajem, rodzice swoim dzieciom, a dzieci - rodzicom. Choć nieustannie uczymy się dziękować, to ciągle dziękujemy za mało. Słowo „dziękuję" powinniśmy mieć na ustach i w sercu. Ze słowem „dziękuję" winniśmy przede wszystkim przychodzić do Dobrego Boga, który jest naszym Ojcem. Abba Ojcze, dziękujemy Ci, że obdarzyłeś nas odwieczną, nieustającą miłością! Dziękujemy, że w swojej Opatrzności prowadzisz nas po zawiłych ścieżkach naszego życia. Takie dziękczynienie zanosimy do Boga i kierujemy do ludzi - zwłaszcza dziś - w czwarte Święto Dziękczynienia. Chcemy dziękować Bogu i ludziom za wszelkie dobro, którego doświadczamy.


W tym roku powody do dziękowania Panu Bogu są szczególne, ze względu na dwie wielkie uroczystości obchodzone w polskim Kościele: beatyfikację Jana Pawła II oraz 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia - Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego rok obecnie obchodzimy. Bez tych dwóch wielkich postaci nie byłoby ani Solidarności ani wolnej Polski. To ogromne dziękczynienie jest nam dane i zadane. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak znaczących Wielkich Polaków. Jesteśmy winni młodemu pokoleniu przekazać prawdę o wydarzeniach tamtych lat oraz zaszczepić w nich wdzięczność skierowaną ku Bożej Opatrzności za tak wspaniałe prowadzenie naszej Ojczyzny przez niewątpliwie trudne, a często tragiczne, wydarzenia polskiej historii najnowszej i powołanie w tym czasie Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. To wielki dar i niezwykłe zadanie żyć na przełomie wieków i w czasie wielkich przemian politycznych. Chcemy dziękować Bogu za wejście w trzecie Tysiąclecie, za prowadzenie naszego narodu przez liczne, często niesprzyjające etapy historii oraz za ostateczne zwycięstwo wolności, prawdy i demokracji. Wierzymy głęboko, że w tym wszystkim działał Duch Święty, o którego zstąpienie trzydzieści lat temu wołał Jan Paweł II. Nie byłoby jednak Jana Pawła II i wielkiego zrywu wolnościowego, gdyby nie kard. Stefan Wyszyński. Tak mówił sam Papież: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża - Polaka, gdyby nie było Twojej heroicznej wiary - niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem.

W czwarte Święto Dziękczynienia, dziękujemy Bogu Najwyższemu za życie i testament, który pozostawił nam Jan Paweł II. W piękny sposób pokazał nam, Polakom, jak żyć, kierując się najwyższymi wartościami, także w trudnych czasach. Komunizm to okres, który odcisnął na naszym społeczeństwie swoje piętno. Postać Papieża Polaka była wtedy i jest dzisiaj dla nas przykładem niezachwianej wiary i

pozostania człowiekiem w nieludzkich czasach. Chcemy mówić Bogu „dziękuję", ale równocześnie zgłębiać przesłanie, pozostawione nam przez Papieża. Czynimy to w tym wyjątkowym dniu w całej Polsce. Dziękujemy w Warszawie, w powstającym Centrum Opatrzności Bożej, gdzie znajduje się Świątynia, Panteon Wielkich Polaków oraz powstaje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Słowo dziękczynienia Bogu za wielki dar Papieża Polaka wypowiadają wierni Kościoła, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz wszyscy ludzie dobrej woli.


Ja również pragnę podziękować wszystkim za udział w tegorocznym Święcie Dziękczynienia. Dziękuję za wspieranie budowy Centrum Opatrzności Bożej - symbolu Wdzięczności Polaków. Za modlitwy, życzliwe słowa i ofiary, składane w ubiegłych latach podczas poprzednich obchodów Święta Dziękczynienia oraz w ciągu całego roku. To dzięki Warn powstaje w Warszawie wyjątkowe miejsce, w którym Polacy będą składali Panu Bogu dziękczynienie. Będą również poznawali w nowoczesnym muzeum życie i dzieło dwóch wielkich Polaków: błogosławionego Jana Pawła II - papieża i Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. Jest to także miejsce edukacji, uczymy się bowiem dostrzegania działania Opatrzności Bożej w dziejach naszej Ojczyzny i w życiu każdego z nas. Dziękuję Warn za zaangażowanie we wspólne tworzenie Wielkiego Portretu Jana Pawła II, który 1 maja ozdobił fasadę Świątyni Opatrzności Bożej. To piękny symbol jedności wszystkich Polaków.


Dziękuję Wam szczególnie gorąco za dzisiejsze ofiary, które dzięki życzliwości Waszego Biskupa i Księdza Proboszcza złożycie po tej Mszy św. do puszek przed kościołem. W ten sposób włączacie się w ogólnopolskie dzieło dziękczynienia Opatrzności Bożej za wszystko, co od Niej otrzymujemy. Poprzez nasze dzisiejsze, osobiste „dziękuję", powstanie wielkie świadectwo dla przyszłych pokoleń Polaków. Serdecznie dziękuję księżom proboszczom, kapłanom, siostrom zakonnym, ministrantom oraz świeckim, którzy angażują się w przeprowadzenie tej zbiórki. Dziękując za wszystko, zapewniam o modlitwie całego Kościoła warszawskiego i z serca błogosławię.

+ Kazimierz Kardynał Nycz



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie