Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II 2006-03-25

Drodzy Bracia i Siostry!

Już za kilka dni będziemy przeżywać rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Przez ponad 27 lat swej posługi na Stolicy Apostolskiej Ojciec Święty wskazywał nam – poprzez osobiste świadectwo oraz przez słowo w licznych przemówieniach i dokumentach – drogę do Chrystusa, który jest jedynym Zbawicielem człowieka. Szczególne znaczenie dla nas miały Jego pielgrzymki do Polski, podczas których umacniał w nas wiarę, pogłębiał miłość, ożywiał nadzieję oraz wzywał do budowania sprawiedliwości społecznej.

Nawiedzając dwukrotnie diecezję tarnowską Ojciec Święty zachęcał nas do gorliwszego naśladowania Jezusa i dążenia do świętości. Czynił to ukazując przykład Błogosławionej Karoliny, którą beatyfikował w Tarnowie w 1987 roku, oraz Świętej Kingi, którą kanonizował w Starym Sączu w 1999 roku. Zwracając się do rodzin prosił: „Trwajcie mocno przy Chrystusie, aby On trwał w was! Nie pozwólcie, aby w waszych sercach, w sercach ojców i matek, synów i córek zagasło światło Jego świętości” (Stary Sącz, 16 czerwca 1999).

Drodzy Diecezjanie!
Wezwania, jakie kierował do nas Jan Paweł II, pozostają wciąż przedmiotem refleksji i nadal są aktualnymi „drogowskazami” w naszej pielgrzymce wiary. Dlatego zobowiązani jesteśmy do nieustannej wdzięczności Bogu za dar wielkiego Rodaka. Nie możemy też zapomnieć o słowach, które Ojciec Święty zapisał w swoim testamencie: „Po śmierci proszę o Msze Święte i modlitwy”.
Bardzo serdecznie zapraszam Was – Drodzy Bracia i Siostry – do wspólnej modlitwy za Jana Pawła II w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Miejscami modlitwy w naszej diecezji niech będą zwłaszcza te, na których przebywał Namiestnik Chrystusa. Zapraszam więc – w przyszłą niedzielę, 2 kwietnia – wszystkich mieszkańców Sądecczyzny do Starego Sącza, na błonia przy „ołtarzu papieskim”, gdzie o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Święta.
Mieszkańców Tarnowa i okolic zapraszam z lampionami na godz.18.00 na Plac Katedralny, gdzie rozpocznie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Stamtąd przejdziemy ulicami miasta do kościoła pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny, gdzie o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza Święta.
Ufam, że wszyscy będziemy trwać na modlitwie w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Szczególną chwilą takiej modlitwy niech będzie godzina 21.37, w której przed rokiem odszedł On do domu Ojca.
Polecając miłosiernemu i dobremu Bogu duszę Sługi Bożego, równocześnie prośmy naszego Ojca w niebie, aby umacniał nas w odważnym korzystaniu ze wskazówek, jakie kierował do nas Jan Paweł II. W tym duchu z serca Wam – Drodzy Diecezjanie – błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

† Wiktor Skworc

Tarnów, dnia 16.03.2006 r.

Modlitwa o beatyfikację i kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II

„Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II, zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen”.