Komunikat Biskupa Tarnowskiego 2011-03-13

z okazji uroczystości św. Józefa w Jubileuszowym Roku Diecezji Tarnowskiej.

Drodzy Diecezjanie! Drodzy Bracia!


Tegoroczna uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP będzie w Diecezji Tarnowskiej, świętującej jubileusz 225 lat powstania, okazją do dziękczynienia Bogu za dar ojcostwa. Chcemy – jak nakazuje św. Paweł - wspólnie zgiąć kolana „ przed Ojcem Pana naszego Jezusa Chrystusa, od którego nazwę bierze wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi”( Ef 3, 14- 15).

W bogate, duchowe dziedzictwo naszej diecezji, wpisują się liczne przykłady mężczyzn i ojców, którzy na wzór Świętego Opiekuna z Nazaretu realizowali i realizują swoje powołanie do odpowiedzialnego ojcostwa, troszcząc się o małżeństwo i rodzinę, o Ojczyznę i ojcowiznę, troszcząc się o Kościół i losy Ewangelii.

Z okazji uroczystości św. Józefa zapraszam wszystkich mężczyzn i ojców w najbliższą sobotę 19 marca, do wspólnotowego dziękczynienia i modlitwy w bazylikach naszej diecezji: w Bochni, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie, Tarnowie i Tuchowie. Godziny uroczystej celebry wypisane są na jubileuszowych plakatach.

W bazylikach, w miejscach ważnych w duchowym pejzażu diecezji, będziemy dziękować Bogu za zastępy mężczyzn i ojców, którzy życiem pełnym poświęcenia, pokory i wsłuchiwania się w Bożą wolę, tworzyli nurt wiary tarnowskiego Kościoła poprzez lata jego istnienia. Kontynuując to dzieło, chcemy wspólnie wyznać wiarę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. A dziękując powiedzieć: Chwała Ojcu...

Liczę na to, że w tym wspólnotowym dziękczynieniu i przeżywaniu ojcostwa jako daru wezmą udział osoby należące do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, któremu patronuje św. Józef oraz osoby tworzące Akcję Katolicką, Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie, Rady Duszpasterskie, stowarzyszenia i ruchy katolickie, łącznie z Neokatechumenatem.

Z serca zapraszam do wspólnego świętowania, do zyskiwania jubileuszowych odpustów, do pogłębionego przeżywania ojcostwa, jako tajemnicy komunii z Bogiem i człowiekiem. A za św. Pawłem przynaglając was powtarzam, że teraz właśnie - Drodzy Bracia - jest czas Bożej łaskawości, teraz jest dzień zbawienia! (por. 2 Kor 6, 2).

Na obfite czerpanie z łask jubileuszu, na pielgrzymowanie do bazylik i głębokie przeżywanie Wielkiego Postu wszystkim diecezjanom z serca błogosławię:

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!


†Wiktor Skworc

BISKUP TARNOWSKI<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie