Niech misterium Krzyża i Bożego Słowa przemieniają serca 2006-02-25

Komunikat Biskupa Tarnowskiego na Wielki Post 2006

Drodzy Diecezjanie!

Przed nami Wielki Post. W Środę Popielcową pochylimy w pokorze nasze głowy i usłyszymy wezwanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Najlepsze miejsce dla duchowej przemiany jest pod krzyżem Jezusa Chrystusa, gdzie najwyraźniej objawia się grzech człowieka oraz miłosierdzie Boga. Niezbędnym w dokonywaniu wielkopostnych obrachunków życia jest też Słowo Boże-żywe, zawsze skuteczne, „ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12) Często się jednak zdarza, że doczesne troski, pośpiech życia i słabość ludzkiej natury, podatnej na kuszenie diabła, odciągają nas od błogosławionej bliskości Krzyża i życiodajnej zażyłości ze Słowem.
Mając tego świadomość, chciejmy skorzystać z propozycji przeżycia Wielkiego Postu, opracowanej przez znany nam katolicki tygodnik „Gość Niedzielny”. Już w dzisiejszą niedzielę, 26 lutego, znajdziemy w nim płytę CD z nagraniem „Gorzkich Żali” i pieśni pasyjnych oraz rozważanie pierwszego słowa, jakie Jezus wypowiedział z Krzyża: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34). Ten, i każdy kolejny wielkopostny numer „Gościa Niedzielnego”, zaopatrzony będzie w obrazek zawierający słowo ukrzyżowanego Zbawiciela wraz z krótką refleksyjną modlitwą, którą można odmawiać w ciągu tygodnia. Taki sam temat, w formie przystępnej dla dzieci, znajdziemy też w „Małym Gościu Niedzielnym”.
Zachęcam Was, Drodzy Diecezjalnie, do skorzystania z tej propozycji przeżywania wielkopostnego czasu pokuty i nawrócenia; niech zwiększy się liczba osób nabywających „Gościa Niedzielnego”, niech refleksja wokół zawartych w nim, wiekopostnych treści, będzie żywo obecna w Waszych rodzinach. Rozważanie siedmiu ostatnich słów Jezusa może być znakomitym drogowskazem na wielkopostną drogę nawrócenia, pogłębienia wiary i duchowego przygotowania do Świąt Paschalnych. Dzięki poręcznym pasyjnym obrazkom, które można wszędzie ze sobą nosić, ramiona Krzyża i Boże Słowo mogą ogarniać i prześwietlać całość naszego życia, w każdym jego wymiarze. W ten sposób Ewangelia stanie się jeszcze bardziej lampą dla naszych stóp i światłem na ścieżkach naszej codzienności (por. Ps 119,105). To zaś powala żywić nadzieję, że trud przemiany serca, podejmowany podczas rekolekcji i spowiedzi wielkopostnych, nabożeństw pasyjnych, umartwień oraz modlitw wspólnych i osobistych, wyda błogosławione i obfite owoce.
Drodzy Diecezjalnie!
O takie owocne przeżywanie Wielkiego Postu, prowadzące do radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, modlę się wraz z Wami i z serca je błogosławię.

+Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski