Papieskie Dzieła Misyjne 2010-10-24

Dynamika apostolska obecnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce koncentruje się wokół wyzwania: „Bądźmy świadkami Miłości". Takimi świadkami byli św. Jan Maria Vianney, święty proboszcz z Ars, któremu był dedykowany cały rok kapłański do minionego czerwca, oraz nowy polski błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik nie tak dawnego mrocznego okresu komunizmu, czasu prześladowań Kościoła i niesprawiedliwości społecznej.
Kościół w Polsce - zarówno jego pasterze, jak i wierni - miał, więc okazję, aby pogłębić to wyzwanie w życiu sakramentalnym, formacji duchowej i wzroście odpowiedzialności za przekazywanie innym daru wiary, której dynamika apostolska wypływa z łaski chrztu świętego.




W tegorocznym orędziu misyjnym Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina, że Kościół staje się „komunią" w Eucharystii, w której Chrystus, obecny pod postaciami chleba i wina, poprzez ofiarę miłości buduje Kościół, jako swoje Ciało, zaprowadzając jedność między nami i Trójjedynym Bogiem oraz między nami samymi. Już wcześniej w adhortacji Sacramentum cantatis papież pisał, że nie możemy zatrzymać dla siebie miłości, którą celebrujemy w tym sakramencie, ponieważ domaga się ona ze swej natury, by była przekazana wszystkim. To, czego świat potrzebuje, to miłość Boga, spotkanie z Chrystusem i wiara w Niego. Z tego powodu Eucharystia jest źródłem i szczytem nie tylko życia Kościoła, ale także jego misji: „Kościół autentycznie eucharystyczny jest Kościołem misyjnym" (tamże), zdolnym włączać wszystkich do komunii z Bogiem, głosząc z przekonaniem: „cośmy ujrzeli i usłyszeli, oznajmiamy także wam, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami".

To w tych wyzwaniach teologicznych i duszpasterskich znajduje się motywacja do tytułu naszych materiałów na Tydzień Misyjny: „Misje
- świadectwo Miłości i komunii". Kolejno, dzień po dniu, proponujemy refleksje, aby poszczególne wspólnoty wiernych - od parafii poprzez rodzinę, szkołę, wspólnoty apostolskie i Papieskie Dzieła Misyjne -w zjednoczeniu z Chrystusem, na wzór Maryi uskuteczniały tegoroczne wyzwanie, że misje muszą być owocem świadectwa Miłości, którą jest sam Bóg, a drogą tego świadectwa jest komunia. Wprowadzenia do Mszy św., komentarze, rozważanie tajemnic różańcowych i czytanki to pomoc dla duszpasterzy, katechetów i animatorów, aby ubogacić nimi liturgię wszelkiego rodzaju nabożeństw. Dodatek dla dzieci, które tak chętnie w naszej polskiej rzeczywistości podejmują współpracę misyjną, niech będzie inspirujący dla pracy katechetów również podczas katechezy, zwłaszcza w miesiącu październiku. Dziś bardzo łatwy dostęp do informacji wszelkiego rodzaju powinien budzić też tę „misyjną ciekawość", którą możemy zaspokoić, korzystając z ostatniej części naszych materiałów zawierających statystyki dotyczące polskich misjonarzy oraz ofiar w Niedzielę Misyjną z poszczególnych polskich diecezji.
„Dlatego jeszcze raz - jak pisze Benedykt VI - zachęcam wszystkich do modlitwy i do wspierania, pomimo trudności ekonomicznych, braterską i konkretną pomocą młodych Kościołów. Ten wyraz miłości i jedności, przekazany za cennym pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych, którym jestem bardzo wdzięczny, umożliwi formację kapłanów, kleryków oraz katechistów na najbardziej odległych terenach misyjnych i doda odwagi młodym wspólnotom kościelnym".
Niech prośba Benedykta XVI z orędzia misyjnego uwrażliwi nas, abyśmy w tym Światowym Dniu Misyjnym, w którym oczami duszy patrzymy na niezmierzone obszary misyjne, poczuli się, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zadanie Kościoła, jakim jest głoszenie Ewangelii aż po krańce ziemi.

Ks. Jan Piotrowski dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie