Komunikat Biskupa Tarnowskiego na 66. Tydzień Miłosierdzia 2010-10-02

Drodzy Diecezjanie!

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę października – miesiąca, w którym w sposób szczególny odkrywamy bogactwo modlitwy różańcowej – rozpoczynamy 66. Tydzień Miłosierdzia – czas modlitwy i pogłębionej refleksji nad potrzebami i problemami, które dotykają naszych bliźnich.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia są słowa Chrystusa skierowane do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy, po geście umycia nóg: „Dałem wam bowiem przykład, abyście jak Ja wam uczyniłem, tak i wy czynili” (por. J, 13,15). To właśnie tuż przed męką nasz Pan Jezus Chrystus pozostawił swoim uczniom nowe zadanie, praktykowanie miłości bliźniego, na wzór Jego bezwarunkowej miłości.

Drodzy Diecezjanie!

Wydarzenia ostatnich miesięcy w naszej Ojczyźnie, kiedy to tysiące ludzi borykały się z usuwaniem skutków niszczących żywiołów, a z drugiej strony powszechna postawa niezwykłej wrażliwości i otwartości wobec poszkodowanych pokazały, że czynna miłość bliźniego jest dzięki Ewangelii mocno zakorzeniona w sercach wielu Polaków.

Drodzy Bracia i Siostry!

Po raz kolejny składam Wam serdeczne Bóg zapłać za wszelkie przejawy solidarności i pomocy poszkodowanym przez powódź i osuwiska. Dziękuję za ofiarowane modlitwy i cierpienia, za przekazaną pomoc rzeczową oraz złożone ofiary pieniężne w wysokości 3.177.326,00 zł. Dzięki nim Caritas naszej diecezji mogła od pierwszych chwil po kataklizmie spieszyć z doraźną pomocą ofiarom, a teraz zakupuje dla nich podstawowe wyposażenie domów i wyprawki szkolne dla dzieci, a także ziarno siewne oraz opał na zimę.

Niech słowa naszego Mistrza: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali” (J 13,35), zachęcają nas do stałej i ofiarnej służby bliźniemu – zwłaszcza temu dotkniętemu nieszczęściem. Słowa te niech staną się źródłem umocnienia i zachęty szczególnie dla członków Parafialnych Oddziałów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas, którzy docierają do wszystkich potrzebujących pomocy i duchowego wsparcia.

Niech źródłem duchowej siły do wiernego praktykowania miłości bliźniego będzie moc płynąca z sakramentów świętych – zwłaszcza Eucharystii – a także modlitwa różańcowa, do której w miesiącu październiku zachęcam wszystkie rodziny, starszych i młodszych. Pani Różańcowa – Niewiasta Zawierzenia - niech wyprasza dla Was obfitość Bożych łask oraz chroni wszystkich swoją macierzyńską opieką!

Niech Miłosierny Bóg pobłogosławi dar Tygodnia Miłosierdzia i pomnoży wszelkie dobro, które sam zasiał w naszych sercach, czyniąc nas świadkami pokornej miłości.

Jednocząc się z Wami w modlitwie udzielam pasterskiego błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego!

† Wiktor Skworc