Sanktuarium Matki Boskiej Tuchowskiej Bazyliką 2010-09-25

Komunikat informujący o nadaniu kościołowi p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Tuchowie tytułu Bazyliki Mniejszej.

Drodzy Diecezjanie!

Drodzy czciciele Matki Bożej!

Z radością przekazuję Wam wiadomość, że Ojciec Święty Benedykt XVI nadał kościołowi p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Tuchowie tytuł Bazyliki Mniejszej. To już kolejny kościół w naszej diecezji, wyróżniony tym zaszczytnym tytułem. Bazylika tuchowska dołączy do grona Bazylik Mniejszych, które są: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie i Mielcu.
Przyznanie tytułu Bazyliki Mniejszej tej czcigodnej, tuchowskiej świątyni, w szczególny sposób wzmacnia jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest zwornikiem jedności ze Stolicą Świętą. Papieska decyzja czyni ją ponadto miejscem szczególnego duchowego oddziaływania, tym bardziej, że kościół w tuchowskim sanktuarium jest od niedawna miejscem całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania.
Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około 1079 roku. Miał on być – jak głosi tradycja – poświęcony przez biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego. Od początku historii kościoła czczona w nim była Najświętsza Maryja Panna. Od 1597 roku miały tam miejsce nadzwyczajne zjawiska. Cuda, jakie dokonywały się za wstawiennictwem Matki Bożej przyczyniły się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego. W związku z tym podjęto budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1665-1682. W tym też czasie został sprowadzony do Tuchowa obraz Matki Bożej, zwanej Tuchowską. Dnia 8 września 1687 roku odbyła się konsekracja nowego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kościół ten z biegiem czasu zyskał miano sanktuarium. W roku 1893 troska o to sanktuarium została powierzona ojcom redemptorystom. Do sanktuarium Pani Tuchowskiej od wieków pielgrzymują rzesze wiernych, zarówno z naszej diecezji jak i z poza jej granic.

Drodzy Bracia i Siostry!
Serdecznie zapraszam Was do udziału w tym ważnym dla naszej diecezji wydarzeniu, jakim będzie ogłoszenie kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Tuchowie Bazyliką Mniejszą. Uroczystość ta, a więc liturgia Mszy Świętej i proklamacja tytułu bazyliki, odbędzie się w sobotę 2 października br. o godzinie 10.30. Warto przypomnieć, że w tym dniu przypada 106. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej.
W sposób szczególny zapraszam na tę uroczystość wszystkich czcicieli Maryi, Pani Tuchowskiej, zwłaszcza mieszkańców Tuchowa i parafii dekanatu tuchowskiego, wiernych z parafii sąsiednich dekanatów i miejscowości.
Niech Maryja wyprasza nam wszystkim u swego Syna potrzebne łaski, byśmy byli wiernymi świadkami Jego miłości. W tym duchu wszystkim Wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
† Wiktor Skworc
BISKUP TARNOWSKI<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie