KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO W ZWIĄZKU Z DNIEM RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO I DNIEM DZIECKA 2010-05-30

Drodzy Diecezjanie!

W kalendarzu ważnych społecznie wydarzeń przypada dzisiaj Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który poprzedza Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dni te kierują nasze myśli ku rodzicom i dzieciom: tym, którzy cieszą się szczęściem rodzinnego domu i tym, którzy na nie czekają i za nim tęsknią.

Wspieranie rodzin w odważnym realizowaniu ich powołania do rodzicielstwa oraz troska o stworzenie dzieciom jak najlepszych warunków do rozwoju winno być ważnym przedmiotem zabiegów społeczności świeckiej i wspólnoty Kościoła. Przykład daje nam sam Zbawiciel, który z miłością przygarniał i błogosławił dzieci. W świecie, który niesie tyle zagrożeń dla niewinności najmniejszych, „do których należy Królestwo niebieskie”, winniśmy dołożyć starań, by nie narazić choćby jednego dziecka na najmniejsze niebezpieczeństwo zgorszenia czy krzywdy.

Bracia i Siostry!

Doceniając zaangażowanie i trud podejmowany przez rodziców, którzy w różnych formach rodzicielstwa zastępczego ofiarowali swą miłość skrzywdzonym dzieciom, pragnę w imieniu Kościoła tarnowskiego gorąco im podziękować. Bóg zapłać za Wasze świadectwo wrażliwego i ofiarnego serca. Oby Wasz przykład pociągał innych do podejmowania wielkodusznej troski o dzieci osierocone poprzez tworzenie Rodzin Zastępczych i Rodzinnych Domów Dziecka.

Wyrażam również wdzięczność władzom samorządowym, instytucjom i wszystkim osobom, które w trosce o dobro dzieci i ich rodziców zastępczych mądrze i kompetentnie towarzyszą im w podjętej misji. Od Waszej wyobraźni i zaangażowania w znacznej mierze zależy istnienie i propagowanie różnych form rodzicielstwa zastępczego oraz to, czy będzie ono w stanie dobrze realizować swoje powołanie.

Wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy realizują powołanie do rodzicielstwa zastępczego oraz je wspierają, z serca błogosławię

† Wiktor Skworc