Komunikat Biskupa Tarnowskiego o nominacji nowego Prymasa Polski 2010-05-16

Drodzy Diecezjanie!

Ze szczególną radością przyjęliśmy w diecezji tarnowskiej decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI, który 8 maja br., w uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, mianował dotychczasowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka, naszego rodaka, pasterzem Kościoła gnieźnieńskiego i Prymasem Polski.

Ksiądz Prymas Józef Kowalczyk urodził się 28 sierpnia 1938 r. w Jadownikach Mokrych niedaleko Tarnowa. W 1956 r. rozpoczął studia teologiczne i formację w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, a w 1962 r. przyjął tam święcenia kapłańskie. W 1963 r. podjął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które kontynuował na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

Po uzyskaniu tytułu doktora prawa kanonicznego pracował w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów, wszedł również w skład Zespołu Stolicy Apostolskiej ds. Stałych Kontaktów roboczych z przedstawicielami rządu PRL. W ramach działalności Sekretariatu Stanu tworzył w nim Sekcję Polską.

Bezpośrednio po wznowieniu 17 lipca 1989 r. stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa tytularnego Heraklei. Święcenia biskupie przyjął w Rzymie 20 października 1989 r. w bazylice św. Piotra z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Fiat voluntas Tua.

W czasie pełnienia misji dyplomatycznej w naszym kraju doprowadził do przywrócenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego, przygotował i przeprowadził całościową reorganizację kościelnych struktur administracyjnych w Polsce, negocjował tekst umowy konkordatowej i 28 lipca 1993 r. podpisał Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską. Brał udział w przygotowaniach i towarzyszył w pielgrzymkach do Polski Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI. Wspierał m.in. nasze starania o kanonizację bł. Kingi i przyjazd Ojca Świętego do Starego Sącza oraz o utworzenie w Tarnowie samodzielnego Wydziału Teologicznego.

Nowo mianowany Prymas jako Nuncjusz Apostolski wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach religijnych w naszej diecezji, odwiedzał rodzinną parafię, nawiedzał szkoły do których uczęszczał, bywał na swojej ojcowiźnie, spotykał się ze swoimi nauczycielami, katechetami i duszpasterzami. Nigdy nie wyrzekł się swych korzeni i zawsze podkreślał wartość duchowego bogactwa, które wyniósł z rodzinnego domu i rodzinnej diecezji, okazując jej pasterzom, prezbiterom i wiernym świeckim stałą życzliwość.

Szczególną troską otoczył niepełnosprawne dzieci i starszych, dla których – z jego inicjatywy – powstał w Jadownikach Mokrych Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej. To na rzecz tego Ośrodka przekazał razem ze swoją siostrą Marią ojcowiznę w Jadownikach Mokrych. Był również pomysłodawcą i fundatorem Izby Pamięci Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przy tym ośrodku, do której przekazał osobiste pamiątki związane z posługą u boku Papieża-Polaka.

Przypominając biografię Księdza Prymasa Józefa Kowalczyka i wskazując na Jego żywe związki z macierzystą diecezją, pragnę zachęcić Was, Drodzy Diecezjanie, do wdzięcznej i nieustannej modlitwy za Niego i w Jego intencjach. Prośmy wspólnie o Boże błogosławieństwo dla Księdza Prymasa. Niech Pan darzy go zdrowiem po najdłuższe lata, aby mógł owocnie służyć powierzonej Mu Metropolii i Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz całemu Kościołowi w Polsce.

Jednocząc się z Wami w modlitwie za nowego Prymasa Polski udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego!

† Wiktor Skworc