Komunikat na Dzień Życia Konsekrowanego 2010r. 2010-01-31

Drodzy Diecezjanie!

1. Jak co roku, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w całym Kościele będziemy obchodzić Dzień Życia Konsekrowanego. Wdzięczną modlitwą otoczmy w tym dniu siostry zakonne i zakonników pracujących w naszej diecezji, którzy praktykując rady ewangeliczne: ubóstwo, czystość i posłuszeństwo są we współczesnym świecie świadkami Boga - Miłości. W szczególny sposób pamiętajmy o siostrach z trzech zakonów klauzurowych naszej diecezji: klaryskach ze Starego Sącza, bernardynkach-franciszkankach z Zakliczyna – Kończysk i o karmelitankach z Tarnowa. Nie zapominajmy również o kapłanach zakonnych, którzy ubogacają prezbiterium diecezji, wnosząc weń specyficzny wkład w postaci charyzmatów i specjalnych posług.

2. W tegorocznym Dniu Życia Konsekrowanego okażmy poprzez modlitwę naszą

wdzięczność księdzu biskupowi Władysławowi Bobowskiemu, który 2 lutego będzie obchodził 35. rocznicę przyjęcia święceń biskupich. Ksiądz Biskup Władysław osiągnął już wiek emerytalny i złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego – rezygnację z pełnionego urzędu, która została przyjęta. Jako biskup pomocniczy w czasie 35 lat posługi pełnił obowiązki wikariusza generalnego, a w zakresie tego urzędu troszczył się o stałą formację duchową kapłanów oraz osób konsekrowanych i koordynował pracę Duszpasterstwa Rodzin. Pasterską troską otaczał Klub Inteligencji Katolickiej, duszpasterstwa specjalistyczne oraz biednych, uzależnionych i potrzebujących duchowego oraz materialnego wsparcia. Podejmował również wiele cennych inicjatyw i zadań; m.in. był inicjatorem organizowania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z naszej diecezji, zwanego "Wakacje z Bogiem". Dzięki niemu powstała i rozwinęła się Dziewczęca Służba Maryjna. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję: Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Młodzieży; vice Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Turystycznego, należał również do Komisji ds. Zakonnych, Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

3. Kościół tarnowski, w sobotę 6 lutego o godzinie 12.00, w katedrze tarnowskiej podczas Eucharystii, pragnie podziękować biskupowi Władysławowi za lata wiernej służby. Serdecznie zapraszam diecezjan do udziału w tej Mszy św. – szczególnie proszeni o udział są ci, którym biskup Bobowski wyświadczył duchowo dobro – głosząc słowo Boże, udzielając święceń, przyjmując wieczyste śluby, błogosławiąc związek małżeński, udzielając chrztu świętego i bierzmując, wykładając teologię duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie czy też prowadząc rekolekcje zamknięte. Nasze diecezjalne Radio RDN Małopolska przeprowadzi z tej Mszy św. bezpośrednią transmisję, aby wielu diecezjan – szczególnie chorych i w starszym wieku – mogło w ten sposób uczestniczyć we wspólnym Te Deum Kościoła tarnowskiego za posługę biskupa Władysława Bobowskiego, pełnioną w myśl biskupiego zawołania „ Humanum indivinare”( Przebóstwiać to, co ludzkie).

Wyrażam nadzieję, że Dostojny Jubilat – po najdłuższe lata, w pełni zdrowia i sił, będzie wspierał Biskupa Tarnowskiego w sakramentalnej posłudze i w codziennej trosce o duchowe dobro wszystkich diecezjan. Powierzając naszą diecezję modlitwie osób konsekrowanych, błogosławię wszystkim, którzy gestem życzliwości, ofiarą czy modlitwą, pomagają im być każdego dnia świadkami Miłości.

† Wiktor Skworc