Komunikat do mieszkańców Tarnowa z okazji XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce 2010-01-17

Drodzy Diecezjanie!
Mieszkańcy Tarnowa!

Dzisiejsza niedziela w naszym mieście będzie przeżywana jako XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Z tej okazji będziemy gościć w Tarnowie przedstawicieli środowisk żydowskich z kraju i zagranicy oraz środowisk katolickich w Polsce zaangażowanych w dialog między chrześcijanami i Żydami.

XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, którego organizatorem jest nasza diecezja we współpracy z miastem, będzie przebiegał w atmosferze modlitwy: najpierw przy Bimie, a potem w tarnowskiej katedrze, gdzie o godz. 15.30 będę przewodniczył nabożeństwu słowa Bożego.

Serdecznie zapraszam do udziału we wspólnym słuchaniu Bożego słowa. W szczególny sposób zaproszenie kieruję do członków ruchów i stowarzyszeń katolickich: Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców, Klubu Inteligencji Katolickiej.

„Jako chrześcijanie i Żydzi, idący za przykładem wiary Abrahama, jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. Oto wspólne zadanie, które nas czeka. Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i Żydzi stali się najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem. Nastąpi to, jeżeli będziemy zjednoczeni w obliczu wielorakiego zła, które nadal nam zagraża: wobec obojętności i przesądów” (Jan Paweł II), wobec przejawów antysemityzmu i prześladowań chrześcijan.

W tym celu zjednoczmy się na modlitwie wokół słowa Bożego, aby wypraszać dla siebie i naszych starszych braci łaskę dialogu, przyjaźni i wspólnego działania na rzecz dobra wszystkich.

Na czas przeżywania XIII Dnia Judaizmu udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa!

† Wiktor Skworc