Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z nominacją księdza doktora Andrzeja Jeża na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej 2009-10-24

Drodzy Diecezjanie!

Ostatnią niedzielę października wypełnia radość z uczestnictwa w budowaniu Kościoła, którego obrazem jest każda poświęcona Bogu świątynia.

W duchu tej radości pragnę Was powiadomić, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza doktora Andrzeja Jeża, dotychczasowego proboszcza parafii p.w. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Tym samym zaliczył go do grona tych budowniczych Kościoła, którzy przez głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów świętych i władzę pasterską prowadzą Lud Boży do zbawienia.

Ksiądz Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem a następnie w parafii Wierzchosławice. W 1993 r. został skierowany na studia specjalistyczne, które uwieńczył w roku 2001 doktoratem z teologii dogmatycznej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W roku 1996 został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ponadto podjął wykłady w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. W 2004 r., po zwolnieniu z obowiązków w Seminarium Duchownym, został mianowany proboszczem parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu Tarnów-Zachód oraz był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. W roku 2007 powierzyłem Mu urząd proboszcza parafii p.w. św. Małgorzaty w Nowym Sączu i obowiązki dziekana dekanatu Nowy Sącz – Centrum. Ponadto został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Należał też do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

Ksiądz Biskup Nominat przyjmie sakrę biskupią w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu 28 listopada, o godz. 10.30 Już dziś zapraszam wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza mieszkańców Nowego Sącza, wiernych z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu i NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach oraz rodaków Biskupa Nominata z Limanowej do udziału w liturgii święceń biskupich. Przypadną one w Roku Kapłańskim, któremu patronuje św. Proboszcz z Ars. Oby wzorem św. Jana Marii Vianney’a Biskup Nominat Andrzej wytrwale głosił Boga bogatego w miłosierdzie.

Siostry i Bracia! Drodzy Diecezjanie!

Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupa Nominata, aby mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu i wspomagać jego Pasterza.

Niech Chrystus, Nadzieja dla człowieka i świata, wspiera Was w trudzie budowania Kościoła, abyśmy wszyscy tworzyli naszą diecezjalną rodzinę rodzin w duchu wzajemnej miłości.

Z serca Wam błogosławię! † Wiktor Skworc BISKUP TARNOWSKI

Komunikat do Mieszkańców i Wiernych Miasta Tarnowa w związku z „Litanią Miast”

Drodzy Mieszkańcy Tarnowa! Droga Młodzieży!

22 lata temu nawiedził nasze miasto Sługa Boży Jan Paweł II. Ważnym momentem papieskiej wizyty było wyniesienie do chwały ołtarzy córki tarnowskiej ziemi – bł. Karoliny Kózkówny.

Za tydzień, w uroczystość Wszystkich Świętych, pragniemy nawiązać do tego wydarzenia i spotkać się na wieczornym czuwaniu w kościele p.w. Bł. Karoliny w Tarnowie.

Spotkanie to będzie częścią „Litanii Miast” – wspólnej modlitwy szesnastu miast naszej Ojczyzny: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Elbląga, Malborka, Wejherowa, Sieradza, Kartuz, Słupska, Gniewu, Łowicza, Giżycka, Łomży, Tarnowa i Krakowa. Uczestnicząc w czuwaniu będziemy przypominać sobie postaci świętych i rozważać raz jeszcze słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia, to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.

Braci i Siostry!

Zapraszam Was na to modlitewne spotkanie w kościele bł. Karoliny, 1 listopada o godz. 19.45. Szczególną zachętę kieruję do młodzieży naszego miasta – przyjdźcie, przyjmijcie i odwzajemnijcie dar, jaki przygotowali Wasi rówieśnicy z innych miast: dar świadectwa i modlitwy o świętość. Przynieście ze sobą znicze, które zapalimy, aby przypomnieć, że jesteśmy światłem świata, że powinniśmy wpisać się „nowymi zgłoskami w dzieje Kościoła tarnowskiego, w dzieje tego ludu, który od pokoleń (…) przechowywał w sobie świadomość, że jest świętym Ludem Bożym, ludem odkupionym za cenę krwi Syna Bożego, królewskim kapłaństwem”.

Wszystkim, którzy zjednoczą się w modlitwie „Litanii Miast” z serca błogosławię!

† Wiktor Skworc BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 2009.10.22

Nr OC-3/22/09 Zarządzenie:

1. Komunikat należy odczytać – w ramach ogłoszeń duszpasterskich - w niedzielę 25 października.
2. Katecheci gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych są ponadto zobowiązani do przekazania zaproszenie do udziału w „Litanii Miast” katechizowanej młodzieży.
3. Katecheci – księża, siostry zakonne i katecheci świeccy są zaproszeni do udziału w modlitewnym czuwaniu w ramach „Litanii Miast”.

Wikariusz Generalny